isimden karakter tahlili…

Bazı isimleri duyduğunuz anda ”kodu mu oturtur” türünden bir etki yaratır insan üzerinde. Bu da doğuştan ekstra bir artı, bir karizma kazandırır insana. Mesela harbiden tumturaklı bir isim Dengir Mir Mehmet Fırat. Ve hatta bugüne kadar Türkiye tarihinin gelmiş geçmiş en tumturaklı politikacı ismi desem… Bilemem.

Böyle bi’ isim daha var benim hayatımda: Meksikalı yönetmen Alejandro Gonzales İnarritu… Vay be ne isim ama.. Tekerleme gibi geliyor. Yani adamın ismi o kadar etkileyici ki dandik film yapsa bile isimden yırtar. Kaldı ki bugüne kadar dandik film falan yapmadı. Babil’i boşverin, Amores Perros’u seyredin yeter!

Dedim ya isim çok önemli… Mesela Şermin Topçu ismi bu anlamda insanın aklında zerre kadar yer edemez. Öylesine sıradan işte! Kendime yeni ön isim yapsam Azize Şermin Topçu, Adviye Şermin Topçu falan… Bu da kesmez ki…

Ama bu demek değil ki Dengir Mir Mehmet Fırat -ama yazması da çok zor, tashih çıkıyor devamlı- açtığı son tartışmada ciddiye alınmayacak şeyler söylemiştir. “Bütün devrimler travma yaratır” Şimdi bunun neresi yanlıştır? Travma yaratmayan devrim zaten devrim olarak düşünülemez ki. Ve bunun neresi olumsuzdur? Üzerinde konuşulması gereken nokta tamamen burasıdır. Atatürk devrimleri travma yaratmamış olsaydı adı devrim olur muydu zaten? Bir takım yapıları bozacaktı, yıkacaktı ki öyle ancak… Travma yaşamadan bir gecede alfabe nasıl değiştirilebilirdi?

Bu sözleri olumsuz, yanlış ve “eyvah” tonunda göstermeye çalışanların üzerinde derin düşünmesi gereken noktalar var. Fakat, tam da ortalığı bu yönde birbirine katıp “Hah işte şimdi bizim endişelerimizi teyid ediyor” demeye çalışan dar ve küçük bakışlı güruh için çok da başarılı bir malzeme vermiştir Dengir Mir Mehmet Fırat -olmadı yine yazım hatası yaptım-. Dedim ya isminden tescilli…

Şimdi bütün hafta boyunca bu konuyu çekiştirip duracak bilumum ulusalcı, çeteci esnafı, CHP’li, MHP’li, SHP’li, darbeciler falan filan. Tabi bir de patronuna yaranma derdine düşen köşeciler. “Ay bu kadar da olmaz ki” diye başlayacaklar.

Başlık mı: Aslında daha şeker olan esprisi “İdrardan karakter tahlili…” Ama o başka…

1 Yorum »

  1. Zekiye Örensoy said,

    Mayıs 20, 2009 @ 9:30 am

    Ya bayıldm ben size…Harika yazıyorsunuz, elllerinize kollarınıza sağlık…Sevgiler

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Yorum yazın.