falanca abi, bizi pavyona götür!

Kadınlar arasında geyik çevrilirken laf döner dolaşır bi’ türlü kadın kadına gidilemeyen-girilemeyen ortamlara geliverir. “Ya abicim hayatta bunu da görmek lazım, gitmek lazım” babında… Mesela: Futbol maçları, mesela pavyon… Görülmelidir, gidilmelidir, iyidir, hoştur da buralara kadın kadın başına gidilmez, gidilemez işte. Kuraldır; buralara kadınları alıp götürecek bi’ erkek ihtiyacı vardır. Kadınlar için gidilebilecek ortamlar tanımlanmıştır. Yoksa sıkar tabi -ne sıkması daha da ötesi, yemez- kadın kadına toplanıp pavyona gidip eğlenmek. Haa pavyona gidilip eğlenilir mi? Eğlenilmez! Bizzat gidip görmüşlüğüm var. Pek tabi ki gitmek için önce bir abiye “falanca beni pavyona götür” diye yazılmışlığım da var. Ama pavyon ortamını görüp gözlemek istemeyen kadın var mıdır? Sanmam… Ama bilemem belki de vardır.

Geçenlerde Sıdıka’mızda bizim kızlar ekibiyle otururken nerden, kim ortaya attıysa attı işte: İçimizden pek de normal olmayan biri -sanki normal varmış gibi aramızda-”Ulan kızlar, şu ahir ömrümde bi’ gece cıstak taverna göremedim, yanarım yanarım ona yanarım” demesin mi? Aman masadaki herkes de konuya langadanak atlamasın mı? Ben de ben de sesleri arasında… Meğerse millet birbirine söylemekten imtina edermiş. Tamam olur da alıp götürecek bir fedakar abi lazım. Yani hiç olacak şey mi 5-7 kadın toplansın Tarabya’dan sürülüp Yenikapı’ya konuşlanmış cıstak tavernaya gitsin, bir de üstüne üstlük eğlensin. Etrafımızdaki erkekleri gözden geçirdik, uygun aday bulamadık, konuyu geçici olarak kapattık. Amma velakin Sıdıka’nın kadınlarının böyle bir isteği olduğu açık edilmiş oldu. Hani sıkılıyorum söylemeye gidilecek Ümit Besen mi olur, Arif Susam mı olur artık her kimse, eğlenilecek. Olur mu olur, ki olacak…

Abicim ben bunu bi’ görev belle kendine! Düşün Allah düşün kim götürecek bizi cıstak tavernaya diye. İsim düşün ele, isim düşün ele: Bak yavrumcu abiler olmaz, iki kadehten sonra “çok içtin” deyip boğazına dizer, oralarda yaşam dersleri vermeye kalkar, eğleneyim derken stres yüklenirsin. Kendini çok önemseyen meşhur abiler olmaz -ki etrafımız bunlarla örülü- ne kelime oralarda halk tipi eğlencenin göbeğinde ay çook banalsiniz! Hem oralarda tanıyan manıyan çıkar, karizma da karizma. Çok içen abiler olmaz, orada hepimizden önce kafayı bulup zırvalamaya başlar eee bunu da biz hiç çekemeyiz. Orada eğlenmekten kırılacağız derken yanındaki abiyi idare et! Hiç çekemem, çekemeyiz valla. Çok paralı, kıro abiler olmaz allahın tavernasında gaza gelir tepemizden deste deste 1 dolarlık banknot atmaya kalkışır. Daha da olmadı şampanya patlattırır hele bir de içimizden birine yazılmaya kalkışırsa… Etrafınızda kıro ne gezer deyip aşağılamayın, emin olun sizin etrafınızda da vardır. Ki bu tip ortamlar bastırılmış kırolukların ortaya çıkması konusunda biçilmiş kaftandır.

Neyse ben böyle abi ismi eleye eleye günler aylar geçti. Her nedense ismi aklıma gelmemiş, belki de kafadan olmaz diye elemişim, dünya şekeri bir işadamı arkadaşımla boğazda balık yiyoruz. Ben tam da birinci kadeh yeni boşalmış, ikinci kadehin en başları güzelliğindeyim, yani güzelim! Pattadanak konuyu açmaz mıyım? İkinci kadehin verdiği cesaretle… Zarif işadamı arkadaşım da demez mi “Tamam bu görev bana ait, alıp götürmezsem en adiyim”. Güzel kafayla taverna ortamını çok mu çekici anlattım, yoksa “ah biz kadınlar, siz erkekler yoksa bir hiçiz” tonunda mı algıladı, yoksa içten içe kendisi de isteyip de tavernaya gidecek yandaş mı bulamadı bilemedim. Arkadaşımın bu yücegönüllüğü kesinlikle bizim işimize yarayacak. Sıdıka’nın kadınları gidecek, tavernada Allah ne verdiyse çatır çatır eğlenecek.

Fakat kadınların kendilerine tanımlanmış ortamlar dışındaki ortamlara erkeksiz gidememe geleneği bu ülkede asla değişmeyecek.

Yorum yazın.