koğuş kokusu…

 http://www.youtube.com/watch?v=QB6SXx-njKM

Hep gündemde ya da vizyonda olan reklamları ele almam gerekmiyor sanırım. İş güç var, hayat yoğun ama içimde kalan bir reklam filmi var ki… Bunu da zaten ben ele almazsam kimse dokunamaz, deşemez.

Reklam hala gösterimde mi bilmiyorum. Herhalde gösterimdedir, şimdi TV başında bekleyip de bakamayacağım. O kadar zaman reklam kuşağı bekleyip de Türk TV’lerindeki Pazar pespayeliğine dayanacak halim yok.

Evy Baby bebek bezinin asker koğuşunda geçen reklam filmi. Şimdi herkes içinden “Aman da ne şirin şey bunlaaar” diye suratını ifadeden ifadeye sokuyordur, burası kesin. Bebekler asker koğuşunda, asker kıyafetleriyle malum bebek muhabbetleri yapıyorlar. Öncelikle bebeği büyük insan; hele bir de asker kıyafetine sokmanın mantığı ne olabilir? Reklamcı buna neden ihtiyaç duyar? Türkiye gibi bu konularda gerçekten çok duyarlı olan bir ülkede ne tür bir ihtiyaçtır bebelere asker kıyafeti giydirmek? Şehit cenazelerinde bile çocuklara asker üniforması giydirilmesi son derece rahatsız edici bir görüntü değil midir? Çocukları büyük insan gibi göstermek neden ihtiyaç duyulan bir görüntüdür acaba? Hele ki bebek bezi gibi bir ürün için. Tamam kabul ediyorum reklam bazı güncel fırsatları değerlendirme sanatıdır -ben kabul etmesem kaç yazar, gerçek bu- ama bu kadar da olmaz ki… Milliyetçiliğin, ulusalcılığın bu kadar baş tacı yapıldığı bir dönemde bebek bezi gibi bir ürün için asker figürünü kullanmak ne tür bir fırsatçılıktır? Bu soruları soruyorum ve bitiriyorum zira devamını getirmeye yüreğim dayanmıyor. Bak yine sinirlenmeye başladım:-)

Yorum yazın.