scorsese reklam filmi yaparsa…

scorsese.jpgEpey zaman olmuş ara vereli yazı işine. İki sebebi var: Öncelikle hayatı birazcık akışına bırakıverdim, bugünlerde başka bir fazda geziniyorum, çok da memnunum bu fazdan -hayat bozmasın diyeyim, dünya umurumda değil- ikincisi de üzerinde konuşacak konu sıkıntısı tam gaz devam ediyor. Türk reklamcılığının akıl-fikir zavallılığı ve zayıflığı had safhada ve hatta tavan yapmış durumda. Şimdi sinirinize bir parça dokunacak da olsa bir itiraf: Fikir fukarası Türk reklamcıları da Atatürk’ten medet ummaya başladı mı… Alın size zavallılığın ağababası! İş Bankası’nın 10 Kasım reklamını yorumla diyenlere benden cevabın kestirme yolu. Hiç de parlak bir fikir değil. Gayet sıradan bir düşünce. Canlandır Atatürk’ü, üzerinde bütün Türkiye konuşsun da konuşsun, ele alınmadık süveteri, dekoru, mekanı kalmasın buyur burdan başarılı reklam. Usta bir reklam yaratıcısı için gayet inceliksiz bir düşünce tarzı. Haaa milleti galeyana getirmiş midir, evet getirmiştir. İzleyenin gönül teline basmış mıdır, evet basmıştır. Bu kadar basit ve dar bakarsanız evet reklam amacına ulaşmıştır.

Zaten son zamanlarda Türk reklamcılığının kanayan yarası, milliyetçilikten nemalanma arzusu ve ucuzluğu masaya yatırılması gereken konulardan birisi de neresinden dokunsan elinde kalıyor, dökülüyor. Yani bu nemadan en son yararlanması gereken reklam sektörü, milliyetçilik denilen illete balıklama atlıyor, haller içler acısı. Milliyetçi söylemin marka değerine katkısı gibi bir tartışma konusu dünyanın hangi ülkesinde vardır, bilen varsa bana da anlatsın. Anlatabilenin de alnını karışlamak benim boynumun borcudur.

images.jpgBunları geçelim, gündelik nemalanmalar şu blogda can sıkmaktan öteye gitmez. Gelelim konuya: Ünlü yönetmen Martin Scorsese bir şampanya markası için tam dokuz dakikalık bir reklam filmi yaptı.

http://www.youtube.com/watch?v=l1jQfnifN5s

İzlemesi biraz uzun sürüyor, doğru. Fakat izleyin, özellikle Türk reklam yaratıcıları izlesin hatta tekrar tekrar izlesin. Esinlenme dediğimiz şey belki burada biraz işe yarar. Freixenet şampanya için Alfred Hitcock’dan alıntılar yapıp muhteşem bir reklam filmi yaratmış. JWT İspanya ile gerçekleştirdiği bu reklamın üzerinde çok konuşulacak. Ben de burada bu tarz yorumlara yer vereceğim.

Yoksa Türk reklamcılığının siftindiği ucuz reklam fikirleri ve yaklaşımları hiç hem de hiç umurumda değil!

Yorum yazın.