baba bizi bırrrlatsana!

muslumbaba.jpgGeyiğin de lüzumsuzu olur muymuş demeyin. Adı üzerinde geyik işte. Amma velakin sözkonusu memleket, canım Türkiyem olunca vallahi de oluyor billahi de oluyor.

Belli ki ağır bir malzeme sıkıntısı da vardı, Müslüm Baba’nın Coca Cola reklamlarındaki bırrrlaması ve bırrrlatması bu anlamda ferahlama sağladı. Malzeme sıkıntısı çeken köşe sahiplerinin bile çok hoşuna gitti bu geyik. Ve dahi olay ağır geyiğe terfi etti bile. Tabi bu tarz geyikler genellikle reklamdaki kişi ya da celebrity üzerinden yürütüldüğü için reklamın etkisi ya da başarısını tartışmaya gerek duyulmaz pek. Nedir bu ağır geyiğin merkezi? Efendim Müslüm Baba’ya yakışmış mı bu şekilde bırrrlamak ve bırrrlatmak? Karizması yerle yeksan olmuş, yılların babasına para için bunu yapmak uyar mıymış? Falan da filan… Ağır geyiğe -en son takip edebildiğim kadarıyla- Kadir İnanır da dahil oldu. Komser Şekspir’deki etek tartışmasının sıkıntısını üzerinden atamamıştı belli ki. Damdan düşer gibi “Hiç yakıştıramadım”ı bastı, geçti. Kadirizm konuşulurken Brillant reklamındaki camı çerçeveyi indirme komedisi unutulmuştu nasılsa.

Şimdi ben de reklamı konuşmaktan uzaklaşmayayım, geyiğe saracağım yoksa. Severim o ayrı da, sırası değil şimdi. Öncelikle reklamın fikri son derece sağlam. Diyecek hiçbir şey yok. Zamanlaması muhteşem. Bırrr demek istemeyeniniz var mı şu sıralarda? Haber bültenlerinin her daim ana konusu olan, bitmeyen derdimiz Kıbrıs meselesi bile bültenlerden çıkarıldı. Artık ana gündem maddesi sıcaklar ve kuraklık. Aklınıza bırrr gelmiyor mu bu anlarda? Bu sağlam fikir için Müslüm Baba’nın düşünülmüş olması ise gerçekten dahiyane. Başka hiç bir celebrity bu kadar konuşturamazdı bu reklam üzerine. Hiç kimse Müslüm Baba’dan daha fazla yakışamazdı. İşte bu nedenlerden dolayı bu reklam son derece başarılıdır. Bakalım devamı nasıl gelecek bırrrlamaların ve bırrrlatmalaların. Şahsen çok merak ediyorum.

Evet bugüne kadar bir tek reklamın mesajı ve başarısı üzerine konuşulmamıştı, onu da ben söyledim işte. Nerden çıktıysa Tuğçe Baran’ın uluuu manitu beyinin unutulmaz lafı geliverdi aklıma: Türkiye geyiktir, geyik kalacak!

1 Yorum »

  1. Tuğçe Baran said,

    Ağustos 4, 2007 @ 3:37 pm

    Sevgili Şermin
    Yine her zamanki gibi pek güzel bir yazı yazmışsınız. Ulu Manita Bey’imi anmanız ise ayrı bir güzellik olmuş. Ellerinize sağlık. Başarılarınızın devamını dilerim. Bu arada sizi ne zaman yine gazete ve televizyonlarda göreceğiz? Annem hasretle bekliyor. Hürmetler TB

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Yorum yazın.