tohumlar fidana, fidanlar ağaca ya ağaçlar

Gelin biraz samimi olalım. Bir yıl öncesine kadar küresel ısınmaya dair bir toplumsal alarm var mıydı? Yoktu… Peki bu bilinmiyor muydu? Tabi ki biliniyordu… Bilmemezlikten mi geliniyordu? Evet. Mutlu mesut yaşayıp gidiyorduk, beton beton, dört çekerler, pet şişeler, çevreye ve doğaya hiç minnetimiz falan yoktu. Doğa, sınırsız bir kredi sağlayıcısı gibi vermek zorundaydı insanoğullarına. En azından böyle düşünülüyordu.

Sonra ne oldu? Allah yağmurumuzu kesti, göğün gözüne bakar olduk, artık hepimizi bıktıran pırıl pırıl masmavi gökyüzü dışında görüntü yok. Minnacık bulut bile yok. Önce kuraklık alarmı başladı, ileriki safhalarda ne olacak, bilemiyoruz ki…

Bu dönemde yeni bir kavram canlandı pazarlama dünyasında: Yeşil Pazarlama. Büyük markalar ne kadar da çevreci olduklarını ispatlama yarışına giriverdiler. Çevreciliğin gram yanında olamayacak markalar şirinlik muskası yazdırmış gibi çevrecilik yarışına girdiler. Peki inandırıcı mı? Asla değil. Hedef kitle dediğimiz gruplar artık markanın samimiyetini görmek istiyorlar. Ben buyum demekle o olunmuyor işte.

Tam da bu dönemde gerçekten tam da bu işlevi gerçekleştiren çok ama çok önemli bir ürünün reklam filmi dönüyor Türk TV’lerinde: Konya Şeker tarafından üretilen damla sulama teknolojisi. Yani zaten “ben çevreciyim” iddiasında bulunması gereken bir ürün değil. Bilakis çevre için yaratılmış bir ürün. Tabi böyyük medyamızın çok daha önemli haberlere(!) yer vermek gibi bir asli görevi olduğu için bu ürünü şimdilik görmezden geliyor. Ta ki ne kadar önemli olduğunu kavrayana kadar.

Damla sulama teknolojisine ilk İsrail’de rastlamıştım. Artık Türkiye’de var ve an itibarıyle Afrika’dan bile daha az suyu kalan bir ülke için çok değerli bir ürün. Reklamı da bu anlamda son derece samimi ve içten. Fonda kullanılan müzik benim kuşağımın ilkokul şarkılarından birisiydi. Tohumlar fidana, fidanlar ağaca, ağaçlar ormana dönmeli yurdumda. Tabi şimdi dönüp baktığımızda ne kadar da naif bir mesaj değil mi? Ormanların küle döndürüldüğü canım Türkiyemde!

Siz Konya Şeker Damla Sulama’nın reklamını dikkatle izleyin bi’ defa. Ne demek istediğimi anlayacaksınız biraz geç olsa da…

2 Yorum »

  1. murat said,

    Ağustos 2, 2007 @ 2:29 pm

    Damla sulama teknolojisine dikkat çeken yazınız için teşekkürler. Ülkemiz su kaynaklarının ve tarım sektörünün kurtuluşu damla sulama yönteminde. Değişik sektörlerde milyar dolarlık yatırım yapan yerli firmalarımızın ilgilenmeleri gereken bir konu aslında.

  2. olga said,

    Nisan 2, 2009 @ 9:07 pm

    bence tek kelimeyle süpper

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Yorum yazın.