başka çıkarlarda neredeydiniz sevgili basın konseyi?

Dünkü Hürriyet’ten şaşırtıcı bir haber, bi’ bakalım hep birlikte: Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi “Çıkar için haber yapanı bize bildirin” demiş. Başlığa bakar bakmaz eniştem beni niye öptü diye sormak doğal ve hatta “Uzaklarda Arama” şarkını çığırmak da. Yani çıkar için haber yazmak, kişisel amaçlar için köşe kullanıcılığı yapmak vs. Hakikaten vakt-i zamanının hit şarkısı olmalıydı, “Uzaklarda Arama, Çünkü Sen İçimdesin”….

Neyse haberin ilerleyen satırlarından anlıyoruz ki Ekşi, geçmiş seçimlerde meslek adına yüz karası olaylar yaşandığını belirtmiş, olayı sadece seçimlere dayandırmış. Yani bu bakışla, çıkar amaçlı haber yapmak yalnızca seçimlerle sınırlı, şükürler olsun ki canım Türkiye’mde. Yoksa seçim dışında yok öyle çıkar amaçlı yazı yazmak falan! Seçimler sırasında yapılan haberlerde adaylar tehdit ediliyormuş, bu sayede lehlerinde haber yapılıyormuş. Bunlara ilaveten Basın Konseyi yeni birşey daha icat ediyor ve “muhbir aday vatandaşlar” yaratmaya çalışıyor.

Peki Basın Konseyi “çıkar için haber yapma” meselesine karşı ise -ki öyle görünüyor- daha önce bazı köşecilerimiz ispatlanmış biçimde kör kör parmağım kör gözüne yaparlarken neden açıklama-uyarı yapmak gereği duymadınız? Ve hala bu çıkar tartışmaları bazı isimler üzerinde sürerken göz ardı edip seçim ve adaylar üzerinden çıkar amaçlı haber-şikayet-etik deyip temizlik harekatı başlatıyorsunuz?

 ”Basın Konseyi’ni ciddiye almıyorum” diyenler haklı mıdır, haksız mıdır? Ve de adama sormazlar mı, “Daha önceleri neredeydiniz” diye…

Yorum yazın.