artık tl.’nin y’sini atsak…

Uzun yıllar ekonomi basınını meşgul eden geyiklerden birisi de eski TL.den “sıfır” atılıp atılmayacağı meselesiydi. Tıpkı spor basınını uzun zaman meşgul eden geyiklerden birisinin “Roberto Carlos Fenerbahçe’ye ha geldi, ha gelecek, hay Allah gelemedi, şükür geliyor” türünden olması gibi.  Neyse ikisi de oldu sonunda, Roberto Carlos geldi, 2006 yılına da sıfırlar atılmış olarak girdik. Bakanlar Kurulu kararı gereğince 2006 boyunca tl.’nin yanında yeni ibaresi yasal olarak kullanıldı, 2007′de yeni bir kararname ile yasal zorunluluk kaldırıldı.

Bu süreçte devlet kuruluşlarının “Türk halkını muhatap almama” geleneği sürdürüldü bir Türk klasiği olarak. Reklam ya da herhangi bir duyuru yapmaya gerek duyulmadı, “öğrendikleri zaman öğrensinler” anlayışı benimsendi. Bu sayede Türk halkı hala para konuşulurken milyonlar, milyarlar üzerinden konuşmaya devam ediyor.

Hal böyleyken yani yasal zorunluluk da kalkmışken reklamlarda niye rakamlar ytl. ile kullanılmaya devam ediyor anlamak biraz zor. Hiç değilse reklam filmlerinde ve basın ilanlarında y’yi atalım ki birazcık alıştırma olsun…

Yorum yazın.