kimse cem yılmaz’ın başarısını sorgulamıyor ki!

Cem Yılmaz’ın başarısını sorgulamak kimsenin haddine düşmez. Türkiye’nin tartışmasız en iyi stand up komedyenidir. Bu ülkede bir meslek icat etmiştir. Buraya kadar var mı itirazı olan? Varsa ben de ona itiraz ederim.

Peki Cem Yılmaz ne kadar başarılı bir reklamcıdır? İşte zurnanın zırt dediği yer tam da burada başlıyor. Mediacat Dergisi’nin Haziran sayısına konuşan ünlü ve başarılı stand up komedyen esmiş, gürlemiş. Demiş ki: “Reklamcılar kreatif fikrin ne olduğunu anlatmasınlar, ben meslek icat etmişim. Sektörden olmayan birisi bu kadar başarılı işlere imza atıyor diye kıskanıyorlar. Yaptığım işler ortadayken ben herhangi bir metin yazarı çocuktan akıl alacak değilim.” Daha da bir dolu bu manaya gelecek şeyler söylemiş.

Yaptığı  stand up komedilere pardon  stand up komedi arası reklam (ara ki bulasın) -hele ki en son Telekom için- yığınla eleştiri gelen bir kişinin başka bir tonda cevap vermesini beklemek safdilliğe girer. Hani “kardeşim benim işim değil ki reklamcılık, ben deneme yaptım” diyecek hali yok. Money talks tabi ki… Son beş yıla dönüp bakalım; Doritos’la başlayalım, Opet’le devam edelim, Türk Telekom’la bir daha devam edelim. Önümüzdeki yıllar hangi markaları gösterir tahmin yapmayalım. Alınan bol sıfırlı rakamlar da bizim çenemizi yorar başka da bir faydası olmaz.

Ama reklam adı altında yapılan stand up komedilere gelince iş orada bozulur. Reklamın içinde stand up’a evet, ama reklamın baştan aşağıya stand up komediye dönüşmesi reklamcının bünyesini bozar. Sen çıkacaksın reklam adı altında hiç mesajın olmayacak, dayımın yaşı zırvalarını konuşacaksın -saçmalığına bile gülesi gelmiyor insanın- , sonra da “büyük reklamcıyım” ayağına yatacaksın.  Bu işe kafa patlatan kreatif reklamcıları da bir kalemde harcayacaksın. İtiraz bunadır.

Yoksa kimsenin Cem Yılmaz’ı başarısız bulduğu falan yok. Bir meslek icat ettiğine de itiraz yok. Bilakis son derece başarılı bir stand up’çı. Fakat Cem Yılmaz’ın reklamcı olduğunu iddia etmesini doğru bulmayanlar var. Yerden göğe kadar da haklılar.

Amma velakin sektörün en önemli dergisine -ne yalan söyleyeyim- başka türlü konuşmasını da bekleyen yoktu. Bir de çok merak ettim, reklamdan kazandığı toplamla diğer işlerden kazandığı toplamın oranı nedir? Merak işte…

1 Yorum »

  1. sohbet said,

    Aralık 30, 2007 @ 5:59 am

    Valla Cem yılmaz el attığı her işte başarılı oluyor. Bu adamda şeytan tüyü var. Yanlız reklamı stand up a çevirdiği dogru ama bizim halkımız bunu seviyor. Cem yılmazda cebini dolduruyor haliyle. Cem yılmazın türklere satamayacağı bişey yok.

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Yorum yazın.