erkekler konuşur mu?

40′ında 40 kadın projesiyle büyük gürültü koparan Tuluhan, yine rahat duramadı. Bu sefer 50 yaşına gelen 50 erkekle görüşecek; kitabını, fotoğraf sergisini ve belgesel filmini yapacak.

Kadın için yaş dönümü olarak görülen 40 erkek sözkonusu olunca 50′ye çıkıveriyor. Neden erkekte yaş dönümü 50′dir peki? Ya da öyle olduğu düşünülür? Bu kısmını ben hiç bilmem anlamam da açıkçası. Tüm bu kalıpların da toplum tarafından belirlendiğini ve aynı şekilde topluma benimsetilmeye çalışıldığını düşünüp fazla da ciddiye almam. Ancak şu var ki sonunda 0 bulunan yaşlar her zaman dönüm noktası olarak düşünülmüştür. Neyse konu bi değil…

Bence konu erkekler ve erkeklerin konuşmasına dair taşıdığımız endişeler. Zira gayet iyi bildiğimiz üzere kadınlar konuşur. 40 yaş kadınlarında da gördük; her meslekten her kesimden 40 kadın yüreklerini açtılar. Herhangi bir kompleks duymadan, imtina etmeden, yaşadıklarından utanmadan, maskesiz ve makyajsız… Ve hatta fotoşopsuz:-)

40′ında 40 Kadın projesinin de başarısı tartışmasız bu yüzdendi. Bu arada 40′ında 40 Kadın belgeseli özel davetle İran’a gidiyor. Tuluhan Tekelioğlu, Tahran’da Verite Uluslararası Belgesel Film Festivalinde filmi bizzat sunacak. Bu arada ülkemizden kadın yazarların bu projeye kayıtsız kalması benim anlayış sınırlarımın biraz dışına taşıyor, ne yalan söyleyeyim.

50 erkek konuşur mu acaba? Benim endişem burada başlıyor. Zira bizler bu toplumda kadının sırtındaki yükün ne kadar ağır olduğunu söyleyip duruyoruz. Kesinlikle de böyle. Ancak diğer taraftan baktığımızda erkeğin sırtındaki yük de azımsanacak gibi değil. Öncelikle erkekten güçlü olması bekleniyor. Oysa ki erkekler özünde kadın kadar güçlü değiller. Bu beklentinin her zaman altında kaldıklarının da farkındalar. Hele ki yaş ilerleyince asıl problemler başlıyor. Konuşamaz oluyorlar, içlerini açamıyorlar. Bir kısmı hayata küsmeye başlıyor -hepsi değil tabii ama çok büyük bir kısmı-. Konuşamayan bir erkek 50 yaşı nasıl anlatır, ben şahsen merak ediyorum. Hele bir de devreye iktidar meselesi giriyor ki herhalde erkeğin yaşadığı - yaşayacağı gerçek acı bu olsa gerek.

Bu yüzden 50’sinde 50 erkek projesini kadın projesinden çok daha fazla heyecanla bekliyorum. Tuluhan’ın röportaj sanatını bu erkekleri konuşturmak konusunda çok iyi kullanacağına eminim. Röportaj yapılacak erkeklerin listesi de ilginç; Can Dündar, Ferzan Özpetek, Ahmet Ümit gibi isimler bakalım neler anlatacaklar 50 yaş hakkında.

Ben ayrıca bu projenin 50 yaşında olan pek çok markaya yakışacağını da düşünüyorum. Sergisiyle, belgeseliyle, kitabıyla, katılacağı festivallerle markaya çok büyük katkı sağlayacağına eminim. Örnek; 40′ında 40 Kadın projesine sponsor olan marka (malum marka adı anmıyoruz, kimse yanlış anlamasın) ayırdığı bütçenin kat ve kat fazlasını markasına kazandırdı. Müthiş isabetli bir sponsorluk verilmiş oldu. Bu yüzden 50’sinde 50 Erkek projesi konusunu 50 yaşına basan markaların dikkatine sunuyorum.

Yorum yazın.