bize bizi hatırlatan bir reklam: arçelik

Değerlerini küçümseyen bir toplum olduğumuz kesin. Özümüze ait yerel motiflerimizi de bir çok alanda kullanmaktan kaçınıyoruz. Neden? Çünkü gerçekten aşırı kompleksli bir toplumuz. Karşımızdaki insanlara ve toplumlara kendimizi onların benzeriymiş hatta kopyasıymış gibi gösterip takdir toplamaya bayılıyoruz. Her Türkiye’ye gelene “Ülkemizi sevdiniz mi, beğendiniz mi?” gibi sorular yöneltip sonra da “Falanca ülkemize bayıldı” haberlerine seviniyoruz. Dünyanın hangi ülkesinde böyle bir manasızlık vardır bilemem. Ama bildiğim bir tek doğru var: Kendi değerlerimizi küçümsüyoruz!

Bu gerçek, reklam filmlerine baktığımızda aynen geçerli. Pek çok yerel marka için hazırlanan televizyon reklamlarına baktığımızda sanki uluslararası bir marka imiş gibi algılanıyor. Mesela tamamen yerel bir çorbanın reklamı sanki bir Avrupalı ailenin sofrasında çekilmiş gibi gösteriliyor. Allahaşkına yüzde 100 yerli bir çorba için İtalyanvari sofralar kullanmanın ne manası vardır?

Geçen Cuma akşamı yayına giren Arçelik Tır reklamı neyse ki bana bu tatsız gerçeği unutturuverdi. Reklamda Türkiye’nin en çok bilinen yerel markası Arçelik tır şoförü tarafından anlatılıyor. Mardin-Nusaybin karayolundan başlanıp tüm Türkiye karış karış gezilmiş. Binlerce kilometre yol yapılmış. Türk halkına ait pek çok yerel motif kullanılmış. Hiçbir şey yapay değil, hiçbir şey zorlama değil, göze batmıyor.

Türk insanı olarak mutlaka ve mutlaka kendinizden birşey buluyorsunuz. Reklamı seyrettikten sonra içiniz bir hoş oluyor. Kendimize ait değerlerin aslında ne kadar güzel olduğunu hatırlıyorsunuz. Teyzelerin birşeyler ikram etmesi, şoförün karısı ve çocuklarının fotoğrafını tırın güneşliğinde taşıması, düğünlerdeki takı dayanışması…

Film usta yönetmen Özer Feyzioğlu tarafından çekilmiş. Çekim ekibi Mardin, Hasankeyf, Burdur; Elmalı, Selçuk, Şirince, Kaş gibi yüzlerce şehir kasaba orası senin burası benim dolaşmış. Çekimler 6 günde tamamlanmış.

Türkiye’nin yerel markalarının yerel motiflerle ve görüntülerle reklam yapması çok önemli. Zira her durumda değerlerini unutmaya yatkın bir toplumuz. Reklamın toplumsal ve sosyal işlevine baktığımızda bu da önemli bir görev açıkçası. Bunu da Arçelik gibi bir devin yapması çok daha önemli.

Çekim ekibinin çekim dönüşünde ortak deklarasyonu gibi: “Böyle bir filmi Türkiye’de Arçelik’ten başkası yapamazçünkü her küçük köye bile giren başka marka/bayii/yetkili servis yok.  Gittiğimiz her yerde Arçelik deyince muhakkak o çevreden bir bayii ya da yetkili servis bulduk.”

Yorum yazın.