40′ında 40 kadın

Güzel Tuluhan*, oturduğu yerde rahat duramayan, kafasını sürekli yeni projelere çalıştıran ve ne yapıp edip onları hayata geçiren Tuluhan yine harekete geçti. Tanıştığımızda 20′lerin en başındaydık. Şimdiyse 40′ların başına gelmiş bulunuyoruz pattadanak. Neler gelmiş, neler geçmemiş ki bu zaman zarfında!

Yaşımızdan yola çıkmış, “40′ında 40 kadın” diye muhteşem bir belgesel hazırlıyor. 40 yaşında apayrı mesleklerden, apayrı hayatlardan 40 kadına, 40 yaşın nasıl bir şey olduğunu anlattırıyor. Anlatan kadınlardan birisi de bendeniz oldum. Bu sabah kaşık kaşık yenen nutella tadında bir çekim gerçekleştirdik ekibiyle. Yüzde 90′ı gülerek, yüzde 10′u hafiften hüzünlenerek. Yüzde 10 hüzün, nasıl bir oran ola ki 40 yılın içinde. Bilmem…

En fazla önemsediğim şeyi sordu Tuluhan. “Kendi ayakları üzerinde duran bir kadın olmak” diye cevap verdim. Her kadının da bu duyguyu tatması gerektiğini üstüne basa basa söyledim. Bir zamanlar Akşam gazetesinin Brunch diye çok güzel bir pazar ilavesi vardı. En seksi 100 şey diye müthiş bir derleme yapmıştı çılgının teki. Kimdir diye sormayın hatırlayamıyorum. Ama hasbelkader bu yazıyı okuyup da kim olduğunu söylemek ihtiyacı duyarsa, adres burası… Yok efendim çıplak vücuda çilek reçeli, g-string, bilmem nereye dövme, çorapsız mokasen carala curalasının sıralandığı 99 maddeden sonra en seksi 100. madde “Ama her şeye rağmen kendi ayakları üzerinde duran bir kadın” dememişler mi? Demişler.

Tabii bu kısmı, işin matrağı. Ayrıca seksi midir bunu da bilemem. Seksilik önemli mi, hiç değil. İkisinin arasında nasıl bağ kurulur, onu da anlamam.

40 yaşına gelen her kadının  aşkı yaşaması gerektiğini söyledim. Yani tatmayan pek çok kadın vardır muhtemelen ama bence tatmamış olmak “Sen hiç yaşamamışsın” ile eşdeğer geliyor bana. Bu yüzden kendimi epeyce ayrıcalıklı hissettiğimi söylemeden geçemedim.

Ahırkapı’dan Bayrampaşa’dan İstanbul’un her semtinden, her meslekten, her milletten 40 kadın 40 yaşı anlatacak. Çekim sonrası acayip kafa dengi ekipten anılarını dinledim. Şahsen ekipten yalnızca dinlemesi bu kadar şekerse, izlemesi ne kadar doyulmaz olacak, ben bilemiyorum.

Belgesele ilaveten bir de kitabı olacak bu kadınların. Projenin yapımcılığını Plato Film Sinan Çetin üstleniyor. 8 Mart’ta EKAVART Galeri’de gösterilecek ilk olarak. Sonra tüm Türkiye’yi dolaşacak.

Kadının en güzel yaşı da ancak böyle müthiş bir proje ile anlatılabilirdi. Merakınıza değecek, emin olun!

*Tuluhan Tekelioğlu

Yorum yazın.