kevin costner THY’yi uçuracak, merak etmeyin…

Memleketin havasından mıdır, suyundan mıdır bilemiyorum ama adettendir iyi ve düzgün yapılan bir reklam yayınlandığı zaman medyamızın bilir-bilmez, anlar-anlamaz kesimi yerden yere vurur. Son Kevin Costner’lı THY kampanyasında olduğu gibi…

Eleştirmek olsun diye eleştiri yapanları “tuzlayayım da kokma” babında bir kenara bırakıp başlayayım kampanya hakkında düşüncelerimi aktarmaya…

Öncelikle bu kampanya THY’den de açıklandığı üzere 70 ülkede yayına girdi. Yani bu reklamın hedef kitlesi aslında tamamen Türk insanı falan değil, ağırlıklı olarak yurt dışından Türkiye’yi tercih edecek olanlar ya da THY ile kendi ülkesinden uçacak olanlar. Bu yüzden Kevin Costner’ı celebrity olarak kullanmak başlı başına bir olay. Zira iddialı dünya havayollarına baktığımızda Singapore Airlines, Emirates, Cathay Pacific vs. Kevin Costner son derece ayırt edici bir etken. Pek çok havayolunun uluslararası arenada yayınlanan reklamları birbirinin hemen hemen aynısı…

Son noktada izleyicinin aklında kalacak olan detay her ne kadar son yıllarda bir miktar çaptan düşmüş olsa da bir dünya starı olan Kevin Costner. THY-Kevin Costner bağlantısı hedef kitlenin davranışında kesinlikle çok etkili olacak. Yoksa reklamdaki ıncık-cıncık detayları bir noktadan sonra izleyicinin hatırında kalması eşyanın doğasına aykırı.

Bu yüzden THY kendi alanında deyim yerindeyse aşmıştır ve bu kampanyadan adım gibi eminim ki büyük başarı elde edecektir. Tabi basit ve dar bakışlı AKP karşıtları ya da karşıtlık olsun diye kendini şirin göstermeye çalışan cenah, bu kampanyayı yerden yere vurmaya devam edecektir. O arkadaşları dar ve küçük hayat bakışları ile bir kenara bırakmakta sonsuz yarar var! AKP’nin atadığı THY yönetimi ne yaparsa hata olacaktır zaten! Hem ayrıca ne gerek vardır şu kriz döneminde böyle bir harcama yapmaya! Ayrıca dar gelirli Türk halkının uçak da nesine gerektir… Otobüs nesine yetmemektedir!

Gelelim reklam filmine. Benim reklamın fikrine dair tek itirazım; reklam First Class uçuşların başlamasıyla hemen hemen aynı zamanda yayına girdiği için ne yazık ki First Class uçuşun lansman filmi gibi algılanıyor. Halbuki bu yalnızca THY’nin genel bir reklam kampanyasıdır. Ve reklamın ana vaadi de First Class olarak algılanıyor. Yani reklam vaadi ürünün çok önüne geçmiştir. Kendini star hissetmek ancak First Class’ın vereceği bir tüketici vaadidir. Ekonomi sınıfının ya da THY’nin genel reklam vaadi olamaz.

Daha da ötesi reklam fikrinin herhangi bir özgünlüğü yok. Gayet sıradan bir fikir. Rakip bir havayolunun da logosunu reklamın sonuna koysanız herhangi bir değişiklik olmayacak. Bu yüzden bu kampanyada en önemli ayrıcalık Kevin Costner’ın kullanılmış olması.

Filmde unutulmuş ya da konması düşünülmemiş çok önemli bir nokta var: Türkiye’den motifler. Haa Türkiye’den motif deyince aman aklınıza lale motifi falan gelmesin. Lale ile olan problemimi yedi düvel biliyor. Ancak, THY sadece uçak ve havaalanı ile sınırlandırılmış. Oysa ki rakip havayolu reklamlarına baktığımızda bir taşla iki kuş vuruluyor ve illa ki ülke motiflerine yer veriliyor. Burada bu tarz bir tek noktaya odaklamanın bilinçli olarak yapıldığını düşünüyorum.

Bir şarlatanlığa da değinmeden geçersem eksik kalır: Kevin Costner’a Ne Mutlu Türküm Diyene şapkasının giydirilmesi… Özellikle Avrupa-ABD insanları yanındaki kompleksimiz malum; ilk iş mikrofon uzatıp “Türkleri seviyür musunuz” diye sorarız. Ya da “Türkiye AB’ye girecek mi” gibi abuk bi’ soruyu Türk sınırlarına yeni girmiş futbolculara, artistlere falan sorarız.

Kevin Costner’ın menajeri de bu kompleksimizi iyi analiz etmiş olmalı ki kendisine böyle bir goygoyculuk yapması talebinde bulunmuş. Kevin Costner ise besbelli çaptan düşmüş olmanın ezikliği ve alacağı 1 milyon doların heyecanıyla hayır dememiş. Ortaya böyle bir saçmalık çıkmış. Yani komedi yapmaya uğraşsanız bu kadar olurdu.

Yoksa geriye kalan reklam kampanyası son derece başarılı. Kampanyayı yerden yere vuranların da haksız olduğunu zaman gösterecek. Hatta göstermeye başladı bile…

Yorum yazın.