bir romantik sponsor ağlanması örneği:can dündar

Mustafa’yı izlemedim. Ama mutlaka izleyeceğim. Kesinlikle izlenmeye değer bi’ film olduğunu düşünüyorum. Hele ki sponsor kıyametinden sonra farklı bakış açılarıyla izlenmesi gerektiğine inanıyorum.

Nedir kısaca olay? Türkiye’nin en büyük reklamverenlerinden birisi olan Turkcell, Can Dündar’ın Mustafa filmine sponsor olmaktan son anda vazgeçmiş. Bugün vizyona giren filmin tanıtımı için Doğan Grubu kanallarını gezip üstüne basa basa Turkcell’in sponsorluktan vazgeçmesinin kendisini ne kadar zor durumda bıraktığını anlatıyor. Bu arada işin garip tarafı asıl sponsor Sabancı’nın adı bile geçmiyor. Çok ilginç!

Öncelikle bir filmin sponsorluğu için projeye başlamadan önce pek çok firmayla, markayla görüşmeler yapılır, kimisi kabul eder kimisi reddeder. Bunun altında fikir, ideoloji, görüş gibi birtakım şeyler aramak ve bunu bir tanıtım aracı olarak kullanmak doğru değildir. Markanın sponsor olmasının ya da olmamasının pek çok sebebi olabilir. Fakat asıl sponsorların adını anmadan -ki Sabancı ciddi bir para yatırmış bu filme- doğrudan Turkcell’in sponsor olmaması üzerinden tanıtım yapma çabaları ve ağlaması biraz anlamsız değil mi?

Can Dündar mutlaka başka potansiyel sponsorlarla da görüşme yapmıştır ve belki reddedilmiştir. Üç yıldır Doğan Grubu’na reklam boykotunu sürdüren Turkcell’e Doğan Grubu kanallarında ve gazetelerinde “Ne kadar ayıp, Ulu Önder filmine destek vermediler” tonunda şikayet etmek emin olun filme birşey kazandırmayacaktır. Kısa vadede Doğan Grubu’nun gönlünü ferahlatacaktır ama Can Dündar’a pek birşey kazandırmayacaktır hatta daha sonraki projelerinde yapacağı sponsor ziyaretlerinde epeyce düzey kaybettirecektir.

Ayrıca Can Dündar’ın bu gerçeği hepimizden daha fazla idrak etmesini beklememiz pek de lüks olmasa gerek! Kendisinin bu işlerdeki inceliği gayet iyi bildiğini düşünüyorum.

Bu anlamda Can Dündar’a naçizane tavsiyem biraz itidalli davranması olacaktır. Şu an Doğan Grubu kanallarında filmin gişe rakamları konusunda gaza gelip fena halde övünürken bu gerçeği de göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Ayrıca büyük sponsor Sabancı Grubu’nun da bu konudan pek hoşnut olduğunu sanmıyorum. Bakar mısınız, sponsor olanın yani bu projeye ciddi para yatıran Sabancı markasının adı sponsor olmayan markadan çok daha az geçiyor.

Sponsorluk konusunu firma sponsor olmadığı takdirde tehdit unsuru olarak bir kenarda tutmak hiç bir markanın hoşuna gitmez. Ki Can Dündar bugünlerde kanal kanal gezerek ve gazete manşetlerinde yer bularak yoğun ağlama çabasıyla tam da böyle bir görüntü veriyor.

1 Yorum »

  1. yasin said,

    Ekim 30, 2008 @ 4:05 pm

    Bugünkü yazıda Sabancı’dan da bahsediyor
    http://www.candundar.com.tr/index.php?Did=7533

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Yorum yazın.